OhjeOhje   HakuHaku   KäyttäjälistaKäyttäjälista   KäyttäjäryhmätKäyttäjäryhmät   RekisteröidyRekisteröidy 
 KäyttäjätiedotKäyttäjätiedot   Kirjaudu sisään tarkistaaksesi yksityiset viestitKirjaudu sisään tarkistaaksesi yksityiset viestit   Kirjaudu sisäänKirjaudu sisään 

kettu pilli?
Siirry sivulle Edellinen  1, 2, 3 ... 248, 249, 250 ... 379, 380, 381  Seuraava
 
Lähetä uusi viesti   Vastaa viestiin    Foorumi kaikille metsästyksestä ja aseista kiinnostuneille. Foorumin päävalikko -> Jäniksen ja ketun metsästys
Näytä edellinen aihe :: Näytä seuraava aihe  
Kirjoittaja Viesti
JoonasL
Kanta-asiakas


Liittynyt: 23 Kes 2008
Viestejä: 766

LähetäLähetetty: 15.05.2012 06:57    Viestin aihe: Vastaa lainaamalla viestiä

En ainakaan tällä hetkellä osaa erottaa pillitystilanteessa tuleeko sieltä naaras vai uros. Parilla viime kaudella kaikki saaliiksi tulleet ovat olleet uroksia meikäläisen kohdalla. Poikien kanssa ollaan joskus puhuttu, että varmaan pillin äänelläkin voi olla joku merkitys siihen tuleeko sieltä uros vai narttu..

Mutta enemmän kettuja seurailemalla varmasti oppisi paremmin huomaamaan sukupuolten väliset erot Smile
Takaisin alkuun
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti
TelepaTeetu
Vakituinen kirjoittaja


Liittynyt: 10 Tou 2009
Viestejä: 29
Paikkakunta: Pohjois-Pohjanmaa

LähetäLähetetty: 15.05.2012 08:21    Viestin aihe: Vastaa lainaamalla viestiä

Joo, kylläpä oli taas osittain viihdyttävää luettavaa nämä loppukevään pyyntikeskustelut.
Meikäläinen arveli jo vähän ennakkoon, että mikä on tämän hetken kiihkein aihe, mihin se liittyy ja aika hyvin arvaus osu kohalleen... Laughing

Kiitos viihdyttävästä luettavasta taas kerran

Pittääpä lähteä tässä pikkuhiljaa valumaan pelipaikoille ja mennä istuskelemaan illaksi pellonreunaan, että josko sitä pääsis ihailemaan kettua ristikon läpi... Saapi ajella sitten syksyllä taas vähäsen enempi maasturilla, kun pillimiehet on ampunu kaikki kettukoirien reeniketut(jotka tunnetusti loppuu, kun kettu ei ole liikkuvaista sorttia)... Rolling Eyes
Takaisin alkuun
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Lähetä sähköposti
jarkko-k
Vakituinen kirjoittaja


Liittynyt: 06 Hel 2012
Viestejä: 39
Paikkakunta: Lappi

LähetäLähetetty: 15.05.2012 10:29    Viestin aihe: Vastaa lainaamalla viestiä

Jahtionnea! Laughing
Takaisin alkuun
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti
RealExtreme
Kanta-asiakas


Liittynyt: 24 Hel 2008
Viestejä: 3283
Paikkakunta: Häilyvä raja hyvän & pahan alueella

LähetäLähetetty: 15.05.2012 15:43    Viestin aihe: Vastaa lainaamalla viestiä

remari1 kirjoitti:
edelleen voitas kyllä käydä keskustelua siitä ammuttavan ketun tunnistamisesta mutta aika hiljasta tuntuu olevan.yksi koittaa hyssytellä ja muut pisteyttää kirjoituksia.onko se ammuttavan elukan tunnistaminen niin vaikea asia ettei siitä saa/voi keskustella?


Edellä olen esittänyt tunnistamiseen liittyvät seikat, joihin olen saanut vastakommentin "niin mutta kun sitä ei tunne", onko remari saanut tuon hokeman isoisältään? Ei sitten opettanut samalla kriittistä ajattelua, vaan latoi faktat pöytään millä elämää hoidetaan alta, että pääsee hautaan makaamaan? Keskustelun taso aiheesta on varsin laadukasta..

Mielenkiintoisempaa olisi keskustella faktoista millä perusteella ketun sukupuolta ei tunnista/tunnistaa. Onko uroksen ja naaraan turkin väri eri, miten kuono, korvat, koko naama, jalat jne? Onko tosiaan niin ettei fysiologisesti ja käytökseltään sukupuolet eroa toisistaan?

Katsokaapa video Winter Magic ajatuksella läpi. On se ihme, että jenkki sanoo kiikaroituaan kettupariskuntaa kumpi ketuista on naaras ja kumpi uros.

Kuvaako tämä keskustelu loppupeleissä nimenomaan meidän metsästäjäkuntamme vain päällisin puolista riistaeläintuntemusta? Siltä näyttää.

Jokatapauksessa ei muuta kuin jahtia vaan! Oli muuten komee rivi pentukettuja saksalaisen metsästyssaitin sivuilla, oliko peräti 7 kipaletta nukutettuna ikiuneet, Waidmannsheil!!
Takaisin alkuun
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Käy lähettäjän sivustolla
lännenhunttari
Kanta-asiakas


Liittynyt: 07 Syy 2007
Viestejä: 2446
Paikkakunta: blind bay bc

LähetäLähetetty: 15.05.2012 22:02    Viestin aihe: Vastaa lainaamalla viestiä

poistoon
_________________
hunttuussa vietettyjä päiviä ei Jumalan kirjoissa lasketa elonpäiviksi,vaan ne saa ylimääräisinä.


Viimeinen muokkaaja, lännenhunttari pvm 16.05.2012 12:15, muokattu 1 kertaa
Takaisin alkuun
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti
RealExtreme
Kanta-asiakas


Liittynyt: 24 Hel 2008
Viestejä: 3283
Paikkakunta: Häilyvä raja hyvän & pahan alueella

LähetäLähetetty: 16.05.2012 04:23    Viestin aihe: Vastaa lainaamalla viestiä

Pohditaanpa lisää:

Lähinnä palaan kommenttiini "ollaan kettumiehiä kaikki". Palaan tuohon ideaan siksi, että asia on luultavasti edelleen epäselvää eräille.

Jos ajatellaan matalan kettukannan alueita pääpiirteittäin, päästään kysymykseen miksi kettuja on niin vähän alueella. Joillakin alueilla kyse on taudeista mutta harmittavan usein yliverotuksesta.

Kun aletaan miettimään kuka kantaa on yliverottanut, niin pillimiestä kohtaan tehdyt hyökkäykset ovat vääriä. Kyllä aika pitkälle yliverotus on tapahtunut ns. mainstream metsästysmuotojen avulla eli vanhojen ja suosittujen metsästysmuotojen piirissä. Tässä vaiheessa nostetaan pöydälle esim. ajokoiramiehet.

Pilliharrastus on melko undergroundia edelleen Suomessa. Pillittäjiä voi olla määrällisesti paljon, mutta teho pyynnin suhteen on edelleen olematonta.

Voimakkaalla metsästyksellä on pidetty kettukanta vähissä vuosien yliverotuksella ja kun kettukannan verotukseen osallistuu uusi harrastajakunta, on se heidän vikansa että kettuja on vähän.. No remari, oisko peiliin katsomisen aika ajokoirakerhossa? Olette pitäneet kettukannan alhaisena ja nyt syytätte koko touhusta uutta metsästysmuotoa. Myös ajokoiramiehen pitäisi joustaa.

Linkut kiinni, tutkat hyllylle jne.

Syyttelyn sijaan voitaisiin neuvotella alueellisen kettukannan nostamisesta. Se olisi riistanhoidollinen teko kettua kohtaan, hyvä teko harrastajakuntaa kohtaan ja loppupeleissä kettujen suorittaman muun riistan saalistus pysyisi kohtuuden nimissä, edelleen.

Sitäpaitsi on tutkimuksilla huomattu että kettu erikoistuu vuoden ajan ja yksilön oman mieltymyksen mukaan tietynlaiseen ravintoon. Kymmenestä ketusta osa ei tee merkittävää haittaa riistaeläimille, vaan ovat keskittyneet pieneläimiin. Osa ketuista on siis "myyräkettuja". Eihän kaikki sudetkaan tapa koiria tai joku koira ei syö Luppaa mutta liha maistuu jne.

JoonasL nosti esiin hyvän kommentin että pillin äänellä on merkitystä myös sukupuolten välillä. Vahvaa näyttöä on. Puhalsin jokusia vuosia sitten pelkkää jäniksen ääntä, oli uroksia ammutuista ketuista karkeasti arvioiden suhteessa 8/10. Nyt kun olen puhaltanut kimeämpää "pieneläin distressiä", on ketuista 8/10 naaraita. Australialainen Tom Varney kertoo ketunpillitys-videoillaan, että hänen saaliistaan naaraita on suurin osa. Mies käyttää korkeampaa ääntä, ns. fox whistleä.

Tällä voidaan vaikuttaa mitä pillimies pillillään pyytää. Kettunaaras ei tule helposti pillille pesintäaikaan, se on nähty ja kokeiltu. Vaikeaa se ainakin on ellei pesälle mene.

Pillittäminen metsästysmuotona taas on luonnon tarkkailua ja mitä kauempaa näet lähestyvän ketun sen suuremmat mahdollisuudet sen kaatamiseen on. Pillityksessä ei kettua todellakaan ammuta, kuten remari sanoi, yllättäen jne. Kettu on niin tärppinä, että vaikka kettu yllättäisi miehen, ei mies sitä voi enää yllättää. Eläintä pääsee rauhassa tarkkailemaan, yleensä vieläpä kiikarin läpi. Nopea reagointi kettuun aiheuttaa pakolaukan ja monesti tilanteen menetyksen.

Tästä päästään siihen, että jokaisella harrastajalla on omat lusikkansa sopassa. Joten vedetään sitä yhtä köyttä, syyttelyn sijaan.
Takaisin alkuun
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Käy lähettäjän sivustolla
Lyrurus
Kanta-asiakas


Liittynyt: 27 Jou 2004
Viestejä: 2093
Paikkakunta: Muurame

LähetäLähetetty: 16.05.2012 05:11    Viestin aihe: Vastaa lainaamalla viestiä

Ostin tuossa Buck Gardnerin "Predator Power Packin," missä on neljä pilliä: "Sininen," "kirkas," "ruskea" ja "vihreä." Matalin muistuttaa Nordik Predatoria ja korkeimmalla saa aikaan mm. jonkinlaista screaming bird - tyyppistä ujellusta.

Onko kellään antaa vihjeitä näiden pillien "toimialoista," tai onko onnistumisia jollakin värillä tms. Mukana tuli kyllä itsensä Buck Gardnerin opetus-CD, mutta enpä tiedä noista kojoottimiesten tempuista. Minun mielestä Suomessa ei edes ole mitään "Puuvilla-Jack" nimistä otusta. ("Cottontail" löytyi Websterin ensyklopediasta. Joku pikkuinen, lyhytkorvainen kanin näköinen otus.)
Takaisin alkuun
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti
enduro
Kanta-asiakas


Liittynyt: 09 Jou 2009
Viestejä: 478

LähetäLähetetty: 16.05.2012 05:34    Viestin aihe: Vastaa lainaamalla viestiä

jos tuo se sama paketti on joka kaverilla niin kuulemma ainaki petolinnut tykkää nuista pilleistä...ketut kuulemma menee karkuun...tietty onnistumisia tulee nuillaki ku jaksaa harjotella..
Takaisin alkuun
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti
noniin
Kanta-asiakas


Liittynyt: 01 Hel 2005
Viestejä: 975

LähetäLähetetty: 16.05.2012 07:30    Viestin aihe: Vastaa lainaamalla viestiä

RE:n kanssa samoilla linjoilla kaikessa metsästyksessä ja kalastuksessa. Tunnemme aivan liian huonosti pyyntikohdettamme. Vaikka vuosia tekee töitä jonkin eläimen käyttäymisen oppimiseksi niin kokoajan tuntee vain itsensä tyhmemmäksi. Nykyään alkaa suurin nautinto olemaan kun on villiä eläintä onnistunut höynäyttämään tavalla tai toisella. Ja paljon tulee vieläkin niitä hetkiä jolloin ei mikään toimi. Pitää nöyränä luonnon edessä.
Takaisin alkuun
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti
HIRVIttävä metsästäjä
Kanta-asiakas


Liittynyt: 27 Mar 2009
Viestejä: 786

LähetäLähetetty: 16.05.2012 17:21    Viestin aihe: Vastaa lainaamalla viestiä

Hohhoijaa en viitti edes nikkä mainita, mutta eräs pärjäis vaikka kansanedustajana. MUTTA itse olen päätellyt että poikinut natu on aina semmonen kuihtuneen/ riutuneen näkönen. Erottaa kapista selkeesti!!.
100 prosentin varma ei kykene oleen. Joten en viitti ampua. Ei siihen tunnistamiseen tartte olla kuin maa...eikun kaupun...eikun kaivos....eikun lappil...eikun turku. .eikun tampr... vant... esp.... eikun oikeesti olla tavallinen runkkari, kuka viitsii perehtyä kettuun.
Takaisin alkuun
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti
akseli
Kanta-asiakas


Liittynyt: 19 Hel 2006
Viestejä: 1009
Paikkakunta: kuopio

LähetäLähetetty: 16.05.2012 17:23    Viestin aihe: Vastaa lainaamalla viestiä

Lainattu wikipediasta: Uros auttaa naarasta pentujen kasvattamisessa tuoden pesälle ruokaa. Lisäksi ryhmän muut naaraat saattavat auttaa poikasten hoitamisessa. Puolustaudu realy, oletko yhtään sen eettisempi ihminen kuin minäkään, joka rääkkää kettuja talvella paksussa hangessa? Minusta se ainakin on pienempi paha, kuin poikasia ruokkivien emojen ampuminen?
Jos kettu kanta, on HEIKKO niinkuin meilläpäin.. Pidän kyllä kesä jahteja ERITTÄIN arvelluttavana.. Ketuthan ollaan ME ajokoira miehet tapettu kaikki, ja ollaan pahimpia lahtareita ja eläin rääkkääjiä, juupa juu Laughing
Kyllä on taas sellasta jauhantaa, että ei paremmasta väliä.. Tuo on toi koko kesä jahti laki täyttä tsaissea Exclamation
Loppupelissä lopputulokseen ei ole vaikutusta, ammutko sen kollin vai natun. Yhtälailla, pennut VOI jäädä vähille safkoille, ja heittää henkensä. Mutta kukin tyylillään, AIVAN SAMA..
Takaisin alkuun
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti
pekkis
Kanta-asiakas


Liittynyt: 07 Maa 2004
Viestejä: 2362
Paikkakunta: Laukaa

LähetäLähetetty: 17.05.2012 00:10    Viestin aihe: Vastaa lainaamalla viestiä

Reilut 40 kettua olen saanut jalkanarulla. Ja voin kyllä sanoa että ainakin talvisen ketun kanssa erehtyy aika usein kun kattoo päältäpäin että onko saalis uros vai narttu. Varsinkin poikakettu ja naaras menee monesti sekaisin. On tosin myös selkeitä uroksia, jotka erottuvat koollaan.

Mutta muutaman kerran kun olen kattonut että tulipas komea uros saaliiksi, niin elukka onkin ollut narttu. Hyvä jos joku osaa tunnistaa päältäpäin uroksen ja naaraan. Minulta se ei ainakaan onnistu.
Takaisin alkuun
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti
Juego
Kanta-asiakas


Liittynyt: 25 Jou 2004
Viestejä: 2598
Paikkakunta: Kuikkapanta

LähetäLähetetty: 17.05.2012 02:47    Viestin aihe: Vastaa lainaamalla viestiä

Sillä ei ole mitään merkitystä, ampuuko naaras- vaiko urosketun, kunhan tekee sen pentuajan ulkopuolella!
_________________
Takaisin alkuun
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti
Popeye
Kanta-asiakas


Liittynyt: 02 Mar 2009
Viestejä: 377

LähetäLähetetty: 17.05.2012 06:22    Viestin aihe: Vastaa lainaamalla viestiä

Juego kirjoitti:
Sillä ei ole mitään merkitystä, ampuuko naaras- vaiko urosketun, kunhan tekee sen pentuajan ulkopuolella!

Tuosta olen samaa mieltä nurin vaan kunhan pennut pärjäilee Twisted Evil
Takaisin alkuun
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti
RealExtreme
Kanta-asiakas


Liittynyt: 24 Hel 2008
Viestejä: 3283
Paikkakunta: Häilyvä raja hyvän & pahan alueella

LähetäLähetetty: 17.05.2012 07:54    Viestin aihe: Vastaa lainaamalla viestiä

akseli kirjoitti:
Lainattu wikipediasta: Uros auttaa naarasta pentujen kasvattamisessa tuoden pesälle ruokaa. Lisäksi ryhmän muut naaraat saattavat auttaa poikasten hoitamisessa. Puolustaudu realy, oletko yhtään sen eettisempi ihminen kuin minäkään, joka rääkkää kettuja talvella paksussa hangessa? Minusta se ainakin on pienempi paha, kuin poikasia ruokkivien emojen ampuminen?
Jos kettu kanta, on HEIKKO niinkuin meilläpäin.. Pidän kyllä kesä jahteja ERITTÄIN arvelluttavana.. Ketuthan ollaan ME ajokoira miehet tapettu kaikki, ja ollaan pahimpia lahtareita ja eläin rääkkääjiä, juupa juu Laughing
Kyllä on taas sellasta jauhantaa, että ei paremmasta väliä.. Tuo on toi koko kesä jahti laki täyttä tsaissea Exclamation
Loppupelissä lopputulokseen ei ole vaikutusta, ammutko sen kollin vai natun. Yhtälailla, pennut VOI jäädä vähille safkoille, ja heittää henkensä. Mutta kukin tyylillään, AIVAN SAMA..


Yhtä arveluttavaa on ajokoirapyynti huonon kettukannan alueella. Kuten haaska-, jalkanaru-, luolakoira- ja pillipyyntikin, kuin myös talvi-, kesä-, kevät- tahi syksypyynti. Tälläisellä alueella ainoa vaihtoehto on pistää yhdessä aseet naulaan, luoda olosuhteet kettukannan kasvulle jne, ja aloittaa rokulivuoden jälkeen MALTILLINEN yhteispyynti.

Mikään jahtimuoto tai aika ei ole perusteltua kun kettuja on vähän, JOS KATSOTAAN KETTUKANTA LIIAN ALHAISEKSI DEMOKRAATTISESTI. Nyt täytyy muistaa, että demokratiassa on myös häviäjiä ja silloin on nieltävä syvä katkeruus.

Te ette taida nyt tajuta, että kyse ei ole pyyntimuodosta vaan kettukannasta sinällään. Onko kettuja vähän vaiko paljon, onko kanta terve jne. Jos on paljon, niin silloin laitetaan sääli naulaan ja laitetaan ajueet metikköön, haaskakopit täyteen, naruja joka jäljelle, pillimies pusikkoon ja kesälläkin luolakoira pentupesään. Kyse on pyrkiä terveeseen kettukantaan, josta riittää myös harrastajille.

Ikävä kyllä oli pyyntitapa mikä tahansa, katsoo matalan kannan alueella jotkut henkilöt tai harrastajayhteisöt oikeudekseen silti ottaa sieltä tyhjästä metsästä yhden-kaksi elukkaa pois. Lopulta siellä on koko kööri metikössä, "kun noikin tekee niin", ja homma on slut eli loppu eli kettuja ei ole. Tämä on todellinen ongelma maassamme ja yksi merkittävimmistä syistä miksi riista-asioissa epäonnistutaan ja on syvää vihaa ja katkeruutta, joka ilmenee riitoina.

Akselille esittäisin kysymyksen, oletkos ampunut teidän vähäisen kettukannan alueilta yhtään kettua viime talven aikana? Muistelisin, että siellä myös on peiliin katsomisen paikka.. Wink

Mitä taas tulee pyyntitapojen arvioimiseen, niin kai jokaisella on myöskin oikeus velvollisuuksien ja lakien rajoissa harjoittaa sitä mitä haluaa. Ei kettukanta kuulu yhdelle harrastaja ryhmälle. Metsästyksen eettisissä ohjeissa on myös käyty läpi yliverotus, se pitäisi muistaa myös petojen pyynnissä.

Mutta visioni tulevaisuudesta on että nämä teidän hyökkäykset pillimiesten kevätpyyntiä kohtaan kääntyvät teitä vastaan, kun mietitään yleisesti eettisyyttä muun muassa ajokoirapyynnissä ja jalkanarupyynnissä. Jalkanarupyynnin suhteen on jo nostettu esiin sen kieltäminen, nyt te kampanjoitte kesäpyynnin kieltämistä. Kun nämä bannataan, tulee seuraavaksi ajokoirapyynnin rajoittaminen tiettyihin kuukausiin. Sveduissahan on jo ollut pitkään käytössä esim. kauriin pyynnissä koiran käyttörajoituksia paksun lumen takia. Ei se kettukaan mikään robotti ole, joka juoksee syvässä lumessa edes hengästymättä, saatikka väsymättä.

Ajokoirapyynnissä voidaan kyseenalaistaa myös paljon harrastettua autoilua. Hirvellä on sentään yhteiskunnan turvallisuus merkittävänä taustatukena, mutta ketun metsästys on harrastus.
Takaisin alkuun
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Käy lähettäjän sivustolla
Näytä edelliset viestit:   
Lähetä uusi viesti   Vastaa viestiin    Foorumi kaikille metsästyksestä ja aseista kiinnostuneille. Foorumin päävalikko -> Jäniksen ja ketun metsästys Kaikki ajat ovat GMT - 3 tuntia
Siirry sivulle Edellinen  1, 2, 3 ... 248, 249, 250 ... 379, 380, 381  Seuraava
Sivu 249 Yht. 381

 
Siirry:  
Et voi kirjoittaa uusia viestejä tässä foorumissa
Et voi vastata viesteihin tässä foorumissa
Et voi muokata viestejäsi tässä foorumissa
Et voi poistaa viestejäsi tässä foorumissa
Et voi äänestää tässä foorumissa


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Käännös Jorma Aaltonen, jorma@pitro.com
Päivittänyt Lurttinen www.phpbbsuomi.com