Näytä edellinen aihe :: Näytä seuraava aihe |
Kirjoittaja |
Viesti |
Sämpy Kanta-asiakas
Liittynyt: 05 Maa 2004 Viestejä: 6418 Paikkakunta: Uleåborg
|
Lähetetty: 04.09.2011 12:31 Viestin aihe: |
|
|
Sittenhän tämä rauhoitus jopa toimii, jos Suomen metsähanhet kerkiää mennä ennenkuin ne pellolla tapetaan. Pitääkin melkein soittaa sukulaismiehelle, että voi hieroa karvaisia käsiään yhteen. Viimeksi kun soitin, niin käski nettiin laittaa peltometsästäjille sellaisia terveisiä että jätin ne sukupuoli- ja muista siveellisyyssyistä välittämättä.  _________________ "Susi syö sunnuntaina ja mato pistää maanantaina" |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
maalari Kanta-asiakas
Liittynyt: 03 Lok 2005 Viestejä: 856 Paikkakunta: kainuu
|
Lähetetty: 04.09.2011 19:04 Viestin aihe: |
|
|
Sämpy kirjoitti: | Sittenhän tämä rauhoitus jopa toimii, jos Suomen metsähanhet kerkiää mennä ennenkuin ne pellolla tapetaan. Pitääkin melkein soittaa sukulaismiehelle, että voi hieroa karvaisia käsiään yhteen. Viimeksi kun soitin, niin käski nettiin laittaa peltometsästäjille sellaisia terveisiä että jätin ne sukupuoli- ja muista siveellisyyssyistä välittämättä.  |
Hiukan offtopic... oletkos turkkilainen karvakäsi?  |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
Sämpy Kanta-asiakas
Liittynyt: 05 Maa 2004 Viestejä: 6418 Paikkakunta: Uleåborg
|
Lähetetty: 04.09.2011 19:19 Viestin aihe: |
|
|
No puhuin sukulaisesta sanonnan avulla. Eikä hänkään ole turkkilainen vaan ihan natiivi hanhenmetsästäjä itärajalta, joka suoraan sanottuna on hieman katkera nykyisistä metsästysajoista ja pitää niitä muuttometsästyksen seurauksena. _________________ "Susi syö sunnuntaina ja mato pistää maanantaina" |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
Sojakka Kanta-asiakas
Liittynyt: 07 Hei 2008 Viestejä: 275 Paikkakunta: Pohjois-Suomi
|
Lähetetty: 04.09.2011 21:06 Viestin aihe: |
|
|
Sämpy kirjoitti: | Sittenhän tämä rauhoitus jopa toimii, jos Suomen metsähanhet kerkiää mennä ennenkuin ne pellolla tapetaan. |
4 syksyä ollaan parin kaverin kanssa jahdattu 1-2 vkl verran suolta lähinnä näitä syyskuun loppupuolella muuttavia tundrametsähanhia vailla tulosta. Joka vuosi ollaan viisastuttu ja tulevaa reissua silmälläpitäen taas entistä luottavaisemmin hanttureseptejä kuuklaillaan.
Viime viikonloppuna ei kahden yön reissua suolle ehtinyt tekemään joten päätimme jahtitoverin kanssa maata aamupäivät kyläpahasemme suurimman ohrapellon laitamilla. Ensimmäisen peltoviikonlopun jälkeen käsitykseni metsähantuistakin muuttui hieman. Paikallinen reilun 50 metsurin parvi oli kutistunut 35 yksilöön ja tuon porukan touhuja kun seuraili niin väkisellä kävi mielessä että puuttuvat ~15 hanttua ovat jo parissa päivässä kangistuneet. "Citymetsurit" kävivät molempina aamuina syömässä puimurin peltoon ruutamaa ohraa 50 metrin päässä talon pihasta. Asukkaat eivät metsästä joten sikäli hantuilta ihan fiksu valinta. 2 hantuista oli ammuttu turverimmin laskeutusaltaaseen. Eipä olisi ihan heti käynyt mielessä jotta tuonkin kokoinen partti ehdoin tahdoin itsensä tuollaiseen syvään vajaan aarin monttuun itsensä tunkisi. Kaveri sai ammuttua yhden hantun parven lentäessä kopiksi keskellä peltoa saamamiehen poristessa puhelimeen matkalla autolle. Itse ryssin 40 metrin hollin Baikkalin jumiessa ja parsinnan jäädessä tekemättä. Tuollaisia 60-80 metrin holleja sattui kahden aamun aikana omalle kohdalle 7 kappaletta. Toki jos ampunut olisi niin osa jatkoholleista ois jäänyt tulematta.
Turhaa toki jeesustella mutta kyllähän tuonkin porukan saisi harvenemaan aika tehokaasti kun tumppais kuvat peltoon ja painus röllipuvun kanssa sarkaojaan.
Mielestäni rauhoitus toimii jo nykyisen muotoisena ihan hyvin. Paikallinen kanta näyttäisi saavan hyvän sykäyksen muutolle jo syyskuun alussa ja Perämeren jatkareillekin jää vielä Kuolan niemimaan hantut pataan pantavaksi. Pohjoisen rimpipyytäjiä toki käy sääliksi jos rakkaan harrastuksen pariin ei ehdi paikoitellen alkuunkaan. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
Jiipeek Kanta-asiakas
Liittynyt: 27 Hei 2009 Viestejä: 108 Paikkakunta: Oulu
|
Lähetetty: 05.09.2011 08:54 Viestin aihe: |
|
|
Jep jou!
Vetisillä rimmeillä meni Simossa vknloppu. Ei havaintoakaan metsäläisistä, kurkia, kaakkureita ja harmaasorsia kyllä riitti. Kelit oli ok ja muuten suo täynnä elämää. Mukavaa oli rauhoittua, mutta saaliin puolesta taitaisi olla savon suunta tai rannikot jo nyt ne, joissa fabalikset nyt matkustaa. Näkyihän noita tänne Oulunkin seutumille tulleen myös, kun takapihalta sai seurata 20 + 30 parttien iltaruokailulentoja.
Omat havaintoni viittaavat siis siihen, että rauhoitus homma toimii ja Suomen oma kanta poistuu ainakin ihan maan etelä-osiin jo hyvissä ajoin. _________________ Syvemmälle korpeen! |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
mehtään Kanta-asiakas
Liittynyt: 21 Tam 2009 Viestejä: 1385
|
Lähetetty: 07.10.2011 18:41 Viestin aihe: |
|
|
http://mmm.multiedition.fi/sarvi/sarvet/3-2011/fi/3.php?_nlid=34479
Metsähanhen pesinnöistä ja saaliista tarvitaan lisää tietoa
"Metsähanhen pesimäkannan tilanteesta ja sen metsästyksen kestävyydestä on esitetty viime aikoina paljon huolestuneita kysymyksiä. Selvyyttä metsähanhen tilanteeseen haetaan satelliittiseurannalla ja siipinäytekeräyksellä.
Maa- ja metsätalousministeriö antoi elokuussa asetuksen metsähanhen metsästyksen kieltämisestä osittain metsästysvuonna 2011-2012. Näin pienennetään metsähanhen pesimäkantaan kohdistuvaa metsästyspainetta siirtämällä metsästyksen aloitusta myöhäisemmäksi suuressa osassa pesimäalueita ja muuttoreiteillä.
Riistahallintouudistuksen yhteydessä metsästyslain 38 §:n nojalla tapahtuva metsästysaikojen rajoittaminen muuttui ministeriön asetuksella annettavaksi. Tämä toi valmisteluun aivan uudet vaatimukset. Keskeisin uusi osa valmistelua on laaja lausuntokierros, jolla varataan eri viranomaisille ja kansalaisjärjestöille mahdollisuus vaikuttaa päätökseen. Lausuntokierroksen aikana asetusluonnos ja perustelut ovat myös avoimesti kaikkien kansalaisten saatavilla ministeriön nettisivuilla.
Lausuntokierroksella eräät luonnonsuojelujärjestöt vaativat metsähanhen metsästyksen kieltämistä kokonaan kolmeksi vuodeksi. Riistakeskus ja Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitos, kuten myös suuri osa kantaa ottaneista riistanhoitoyhdistyksistä, katsoivat, että metsästyksen rajoittaminen on tarpeen.
Jokaisen metsästäjän apua tarvitaan
Lausuntokierroksen keskeisin sanoma on kuitenkin se, että kaikkein eniten tarvitaan lisää tietoa pesimäalueiden kannan tilanteesta, saalista ja metsästyksen vaikutuksesta kantaan.
Avainasemassa näiden kysymysten selvittämisessä on Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitos. Yksin RKTL ei näihin kysymyksiin kuitenkaan pysty nykytilanteessa vastaamaan, vaan siihen tarvitaan apua niin riistanhoitoyhdistyksiltä kuin jokaiselta metsästäjältäkin.
Riistakantojen hoito ja metsästyksen kestävyyden varmistaminen perustuvat pääasiassa kahteen tietoon: kannan koon arviointiin ja saaliin tilastointiin. Kanta-arviot ovat aina pienemmistä otoksista laskemalla saatuja tuloksia, jolloin niihin liittyy aina jonkin verran epävarmuutta. Saalis sen sijaan on ainoa varma tieto, mitä meillä on. Jokainen metsästäjä tietää oman saaliinsa. Tärkeää on saada saalistieto myös tutkimuksen käyttöön, jotta metsähanhen kestävän käytön jatkuvuus voidaan varmistaa.
Lähetä siipinäyte RKTL:lle
Jokainen metsästäjä voi kantaa kortensa kekoon metsähanhikannan hoidon ja kestävän käytön eteen toimittamalla saaliikseen saamastaan metsähanhesta siipinäytteen RKTL:lle. Siipinäytteistä määritetään, onko lintu Suomessa pesivää taigametsähanhea vai Venäjällä runsaampaa tundrametsähanhea.
- Siipinäytekeräyksellä selvitetään taiga- ja metsähanhien osuudet metsästyssaaliissa sekä saaliin alueellinen ja paikallinen jakautuminen. Tiedon perusteella metsästystä voidaan säädellä siten, että taantuneen taigametsähanhen kannat turvataan ja puolestaan elinvoimaisen tundrametsähanhen kestävä hyödyntäminen mahdollistetaan, kertoo kannanarviointipäällikkö Pekka Helle Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitoksesta.
Kuluvana syksynä metsähanhia on myös merkitty GPS-lähettimillä, joiden avulla toivotaan saatavan lisävalaistusta hanhien muuttomatkoista. Jatkossa tärkeää on metsähanhien pesimäalueilla tilanteen tarkempi kartoittaminen. Siinä työssä keskeisessä osassa ovat riistanhoitoyhdistykset ja pesimäalueiden hanhenmetsästäjät.
Lisätietoa siipinäytteiden lähettämisestä löytyy RKTL:n verkkosivuilta:
http://www.rktl.fi/riista/kannanvaihtelut/metsahanhi.html " |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
mehtään Kanta-asiakas
Liittynyt: 21 Tam 2009 Viestejä: 1385
|
|
Takaisin alkuun |
|
 |
Tvälläri Kanta-asiakas
Liittynyt: 10 Maa 2004 Viestejä: 3423 Paikkakunta: Mikämikämaa
|
Lähetetty: 22.12.2011 16:35 Viestin aihe: |
|
|
Ei nuo vissiin ihan loppu ole kuitenkaan. Vielä on näkynyt hanhia ainaki oulun korkeudella. sen verta ollu kuulemma pimiäsä liikkeellä ettei satavarmaa tunnistusta ole pystyny tekemään onko tundralaista vaiko metsuria. Nyt ei olis pelloilla ainakaan tunkua  _________________ "Mies, ei koskaan kyllästy tuijottamaan välkehtivää tulta, virtaavaa vettä, tai tippuvaa pontikkaa" |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
mehtään Kanta-asiakas
Liittynyt: 21 Tam 2009 Viestejä: 1385
|
|
Takaisin alkuun |
|
 |
xyxy Kanta-asiakas
Liittynyt: 29 Elo 2007 Viestejä: 2548
|
Lähetetty: 25.02.2012 20:28 Viestin aihe: |
|
|
Metsästäjien tulisi muuten kiireesti laajentaa riistalaskentojen lajivalikoimaa. Merkittävä osa vesilintujen kannanmäärittelyistä perustuu lintuharrastajien 10 x 10 km laskentoihin kun se sattuu käytössä oleva menetelmä, osittain peittävyys on onneton, suorastaan olematon. Silti niihin perustuu valtava määrä kaikenkarvaisia "tieteellisiä" päätelmiä.
Riistakolmiolaskennat olivat valtava harppaus suomalaisen villieläimistön määrien seurannassa. Nopeasti vaan lisää riistaeläimiä laskennan piiriin. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
Peiper Kanta-asiakas
Liittynyt: 13 Lok 2009 Viestejä: 513
|
Lähetetty: 25.02.2012 21:57 Viestin aihe: |
|
|
En vain jaksa käsittää miksi tässäkin tehdään yksinkertainen asia vaikeaksi. Suurinta hallaa metsästykselle on viimeiset 20 vuotta tehnyt vihreiden pääseminen mukaan hallitukseen täytepaikalla 90-luvun alussa. Silloin muutettiin metsästyslakia ratkaisevilta osin, nämä metsästyksestä mitää ymmärrättömät vihreät valiokunnassa keksi "hyviä" aivo pieruja. Esim. metsälintuja saa metsästää pellolta, metsäkanalintujen kuvastun sallitaan, sun muita.
Eikö ole aivan yksinkertaista, että metsähankien pelloilta pyytäminen kielletään? Metsästysaikoihin ei tarvitse tehdä mitään muutoksia. Kyllä niitä hanhestus paikkoja muutenkin riittää aivan varmasti, jos halua on.
Meillä seurassa on kanalintujen peltopyynti ollut vihreiden päätöksestä asti ollut kielletty, ei varmaan täytä lainkirjainta, mutta niin ressukka ei yli kolmen sadan ihmisen joukosta löytynyt joka alkaisi asiaa protestoimaan jollakin yhdistys säännöllä.
Metsälintujenkuvastus on jo niin säälittävää ettei kukaan, edes ajattelematon teini kehtaa sitä kehtaa tehdä ainaan meillä päin.
Mutta mistä saataisiin jokin roti mettälintujen pyyntiin pohjoisessa ja kainuussa. Siellä aikamiespojat istuu soidinnevan laidassa, niin kauan kuin viimeinenkin on ammuttu alas. Jeesustellaan vain siitä, kun meillä on kylmää ja kurjaa. Onneksi on vapaa metsästys, ammutaan piruuttansa kaikki, koska se on siitä valtionkarjasta pois mikä meille "kuuluu".
"Ei näitä maita kukaan muu osaisi käyttää, tulee etelän mies ja ampuu mun metson ja syö marjat maasta". Mutta en ole koskaan missään törmännyt yhtä ajattelemattomiin metsästäjiin mitä pohjoisessa ja tarkoitan näillä paikallisia valitettavasti. En tietenkään kaikkia syytä, mutta teillä ei ole mitään käsitystä riistakantojen hoidosta. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
timpa Kanta-asiakas
Liittynyt: 18 Hei 2007 Viestejä: 627 Paikkakunta: himanka
|
Lähetetty: 25.02.2012 22:41 Viestin aihe: |
|
|
Peiper kirjoitti: | En vain jaksa käsittää miksi tässäkin tehdään yksinkertainen asia vaikeaksi. Suurinta hallaa metsästykselle on viimeiset 20 vuotta tehnyt vihreiden pääseminen mukaan hallitukseen täytepaikalla 90-luvun alussa. Silloin muutettiin metsästyslakia ratkaisevilta osin, nämä metsästyksestä mitää ymmärrättömät vihreät valiokunnassa keksi "hyviä" aivo pieruja. Esim. metsälintuja saa metsästää pellolta, metsäkanalintujen kuvastun sallitaan, sun muita.
Eikö ole aivan yksinkertaista, että metsähankien pelloilta pyytäminen kielletään? Metsästysaikoihin ei tarvitse tehdä mitään muutoksia. Kyllä niitä hanhestus paikkoja muutenkin riittää aivan varmasti, jos halua on.
Meillä seurassa on kanalintujen peltopyynti ollut vihreiden päätöksestä asti ollut kielletty, ei varmaan täytä lainkirjainta, mutta niin ressukka ei yli kolmen sadan ihmisen joukosta löytynyt joka alkaisi asiaa protestoimaan jollakin yhdistys säännöllä.
Kuulosta aika katkeralta mitä minä en harrasta ei saa muutkaan harrasta
Metsälintujenkuvastus on jo niin säälittävää ettei kukaan, edes ajattelematon teini kehtaa sitä kehtaa tehdä ainaan meillä päin.
Mutta mistä saataisiin jokin roti mettälintujen pyyntiin pohjoisessa ja kainuussa. Siellä aikamiespojat istuu soidinnevan laidassa, niin kauan kuin viimeinenkin on ammuttu alas. Jeesustellaan vain siitä, kun meillä on kylmää ja kurjaa. Onneksi on vapaa metsästys, ammutaan piruuttansa kaikki, koska se on siitä valtionkarjasta pois mikä meille "kuuluu".
"Ei näitä maita kukaan muu osaisi käyttää, tulee etelän mies ja ampuu mun metson ja syö marjat maasta". Mutta en ole koskaan missään törmännyt yhtä ajattelemattomiin metsästäjiin mitä pohjoisessa ja tarkoitan näillä paikallisia valitettavasti. En tietenkään kaikkia syytä, mutta teillä ei ole mitään käsitystä riistakantojen hoidosta. |
_________________ perämeren jatkari RY. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
timpa Kanta-asiakas
Liittynyt: 18 Hei 2007 Viestejä: 627 Paikkakunta: himanka
|
Lähetetty: 25.02.2012 22:44 Viestin aihe: |
|
|
xyxy kirjoitti: | Metsästäjien tulisi muuten kiireesti laajentaa riistalaskentojen lajivalikoimaa. Merkittävä osa vesilintujen kannanmäärittelyistä perustuu lintuharrastajien 10 x 10 km laskentoihin kun se sattuu käytössä oleva menetelmä, osittain peittävyys on onneton, suorastaan olematon. Silti niihin perustuu valtava määrä kaikenkarvaisia "tieteellisiä" päätelmiä.
Riistakolmiolaskennat olivat valtava harppaus suomalaisen villieläimistön määrien seurannassa. Nopeasti vaan lisää riistaeläimiä laskennan piiriin. |
kuulostaa hyvältä ajatukselta vaan kuinka vaikeaa esim metsähanhen laskenta olisi? täällä meillä ei pesi niitä vaan kaikki eräksi tulevat ovat muuttajia niin isot propsit niille jotka vihtivät tehdä työtä hanhen eteen! ite ei paljoa henk kohtasesti auttaa mitä nyt viljaa pikkusen antaa syötäväksi kevätmuuton aikana kun niitä joka vuos muutamia satoja täsä meidän kylillä pysähtyy. Ikävä kyllä syksyllä ei murto-osaakaan niistä  _________________ perämeren jatkari RY. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
xyxy Kanta-asiakas
Liittynyt: 29 Elo 2007 Viestejä: 2548
|
Lähetetty: 26.02.2012 10:06 Viestin aihe: |
|
|
Eipähän noita metsähanhia juurikaan pesi täällä Etelä-Pohjanmaalla. Ja laskenta ei ole aivan helppoa.
Mutta kun hoitosuunnitelmaa laaditaan (Arto Marjakangas) niin pitäisi laittaa yhdeksi tavoitteeksi toimivan laskentamenetelmän laatimisen. Ratkaisuksi saattaa löytyä hyvinkin toimiva laskentamenetelmä.
Pesimäpaikoilta kantaa on pitkään seurattu, mutta laskentatiheys ei liene kovin kattava. Ja lisäksi pitäisi tulla jokin muuttoon liittyvä havainnointi. Tarkempi saalistilastointi nettipohjaisesti saattaisi kuvata kantaa. Useimmiten hanhi saadaan parvesta, niin parven koko heti nettiin jne. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
mehtään Kanta-asiakas
Liittynyt: 21 Tam 2009 Viestejä: 1385
|
|
Takaisin alkuun |
|
 |
|
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä tässä foorumissa Et voi vastata viesteihin tässä foorumissa Et voi muokata viestejäsi tässä foorumissa Et voi poistaa viestejäsi tässä foorumissa Et voi äänestää tässä foorumissa
|
|